2019/20 FA Cup Draw

The Annual FA Cup Draw, raising vital funds for the Scarborough Athletic FC Juniors has been drawn.

Thank you to everyone who took part in the draw, with special thanks to Shaun Darrell who ran the fundraising event on behalf of our community club.

A full list of all the teams can be viewed below; with all profits supporting our junior sides.

 

NAME

NAME OF

TEAM DRAWN

1

ADY WALKER (1)

STOURBRIDGE

2

ADY WALKER (2)

COLCHESTER UTD

3

ADY WALKER(3)

CARLISLE UTD

4

ALEC COULSON

HULL CITY

5

ANDREW MANN

SCUNTHORPE UTD

6

ANDY CANDLISH

NOTTS COUNTY

7

ANDY HIDE

MANCHESTER CITY

8

ANDY TROUGHTON (1)

WIGAN ATHLETIC

9

ANDY TROUGHTON (2)

BRISTOL CITY

10

ANT TAYLOR

BROMLEY

11

ASHLEA MERRON

SWANSEA CITY

12

BRIAN MAWMAN

MK DONS

13

CARL STUTTARD

STEVENAGE

14

CHARLES SPENCER

BRENTFORD

15

CHRIS KENDALL

EVERTON

16

CHRIS PILMER(1)

WOLVERHAMPTON WANDERERS

17

CHRIS PILMER/JAMES P

AFC FYLDE

18

CHRIS PILMER/JIM H(2)

DONCASTER ROVERS

19

CHRIS PILMER/K BELL(4)

MIDDLESBROUGH

20

DALE CORCORAN

BLACKBURN ROVERS

21

DANNY COLLINS

CHELSEA

22

DAVE CHAMBERLAIN

COVENTRY CITY

23

DAVE DARRELL

BIRMINGHAM CITY

24

DAVE HUDSON

LEYTON ORIENT

25

DAVE TRENHAM

ACCRINGTON STANLEY

26

DES GRAINGER

BURNLEY

27

FRED BRAMHAM

TRANMERE ROVERS

28

FRED RICHARDSON

BARNET

29

GARY HODGSON(1)

OXFORD UTD

30

GARY HODGSON/MIKE(2)

STOKE CITY

31

GARY McGRATH

PLYMOUTH ARGYLE

32

GARY NORMAN

DERBY COUNTY

33

GERARD WALKER

KINGSTONIAN

34

GRAHAM HOPKINS

SHEFFIELD WEDNESDAY

35

GRAHAM&ANNE NORTH)

CRAWLEY TOWN

36

GREAME LUCK

SCARBOROUGH ATHLETIC

37

HATTY

BRISTOL ROVERS

38

IAN HOUSEMAN

LEEDS UTD

39

JACK FEWSTER

PETERBOROUGH UTD

40

JANET WILSON

ASTON VILLA

41

JASON STERRIKER

QUEENS PARK RANGERS

42

JASON STERRIKER/SARAH

LINCOLN CITY

43

JASON STERRIKER/JUANITA

DARLINGTON

44

JEFF BRADER

AFC WIMBLEDON

45

JEFF THRESH

ALTRINCHAM

46

JEZ CLIFFORD

PORTSMOUTH

47

JOHN HALL

PRESTON NORTH END

48

JOHN HALL/LIZ JONES

CAMBRIDGE UTD

49

JOHN RICHARDSON

MALDON AND TIPTREE

50

JON ASQUITH

HARTLEPOOL UTD

51

KEITH TAYLOR

GRIMSBY TOWN

52

KEN STOCKHILL

CHELTENHAM TOWN

53

KERRY HIDE

NORTHAMPTON TOWN

54

KEV GARTON

MAIDSTONE UTD

55

KIRBY MYOCK

NEWPORT COUNTY

56

LEE DALEY

CHARLTON ATHLETIC

57

LEE DALEY (MNF)

IPSWICH TOWN

58

LEE DALEY (MNF)

GILLINGHAM

59

LEE DALEY(MNF)

ROTHERHAM UTD

60

LEE DARRELL

CRYSTAL PALACE

61

LEE MUNDY/JACKIE (1)

PORT VALE

62

LEE MUNDY/RITA (2)

FOREST GREEN ROVERS

63

LEE MUNDY/GRAHAM (3)

SHREWSBURY TOWN

64

LEWIS PEEL

WATFORD

65

LUKE BEAVER C/O Nigel C

MORECAMBE

66

MARC TYSON

SOUTHEND UTD

67

MARK HEWITT (1)

BRADFORD CITY

68

MARK HEWITT/ CRAIG(2)

WEST HAM UTD

69

MARK HEWITT/RICH(3)

BARNSLEY

70

MARTIN LAIDLER(Spoony)

NEWCASTLE UTD

71

MICK DAVISON

WALSALL

72

MIKE McNAUGHTON

YEOVIL TOWN

73

N HEGGARTY/BEN B(U10)

BLACKPOOL

74

NEIL WILSON

CREWE ALEXANDRA

75

NICK FINCH

NORWICH CITY

76

NICK FOX

READING

77

NICK HEGGARTY (U10)

BURTON ALBION

78

NICK JOHNSON

EASTLEIGH

79

NICK THORPE

LIVERPOOL

80

NICK WRIGHT

BRIGHTON

81

NICKY SUMPTON

MILLWALL

82

NIGEL CARSON

TORQUAY UTD

83

PAT DARRELL

WYCOMBE WANDERERS

84

PAUL EXLEY (1)

AFC BOURNEMOUTH

85

PAUL EXLEY (2)

LEICESTER CITY

86

PAUL IANSON

TOTTENHAM HOTSPUR

87

PAUL WRIGHT

WREXHAM

88

PETE SUMPTON

EXETER CITY

89

PHIL HEALY

MANCHESTER UTD

90

RICH WHITE

ARSENAL

91

RICKY GREENING

SWINDON TOWN

92

ROB BERNARD

CHICHESTER CITY

93

RYAN MATSON (U12s)

ROCHDALE

94

SCOTT RIPPON

FLEETWOOD TOWN

95

SEAN CHAPMAN

MANSFIELD TOWN

96

SHARON HUNTER

BOLTON WANDERERS

97

SHAUN BRYAN

DOVER ATHLETIC

98

SIMON BENSON

LUTON TOWN

99

SIMON NOBLE

SOLIHULL MOORS

100

STEVE BRENNAN

FULHAM

101

STEVE MACHEN

SALFORD CITY

102

STU NEILSON

NOTTINGHAM FOREST

103

TERRY MUGGESSON

OLDHAM ATHLETIC

104

TERRY PREIST

SOUTHAMPTON

105

TIM VASEY

SUNDERLAND

106

TOM BENSON

CARDIFF CITY

107

TOMMY ADAMS

SHEFFIELD UTD

108

WILL BAINES

BOSTON UTD

109

WILLIE GARNETT

HUDDERSFIELD TOWN

110

YVONNE PATTISON

WEST BROMWICH ALBION

 

 

WINNERS      
FA CUP WINNERS £200 TBC TBC
RUNNERS UP £100 TBC TBC
LOSING SEMIFINALIST 1 £40 TBC TBC
LOSING SEMIFINALIST 2 £40 TBC TBC
LOSING Q FINALIST £20 NORWICH CITY NICK FINCH
LOSING Q FINALIST £20 SHEFFIELD UTD TOMMY ADAMS
LOSING Q FINALIST £20 LEICESTER CITY PAUL EXLEY
LOSING Q FINALIST £20 NEWCASTLE UNITED MARTIN LAIDLER
FURTHEST NON LEAGUE TEAM
£10 per team
£20 AFC FYLDE £10
HARTLEPOOL UNITED £10
CHRIS PILMER/JAMES PILMER
JON ASQUITH
SCARBOROUGH ATHLETIC £20 SCARBOROUGH ATHLETIC GREAME LUCK

 

TEAMS STILL IN THE COMPETION AT SEMI FINAL STAGE:

  • MANCHERSTER CITY (ANDY HIDE) V ARSENAL (RICH WHITE) 18/7/20
  • MANCHESTER UTD (PHIL HEALY) V CHELSEA (DANNY COLLINS) 19/7 20

 

« Back to news

Latest Tweets

RT @nickfinch14: @safc t-shirt availble to purchase online now! All funds raised go to SAFC. https://t.co/sO6Qj0Lmb2 https://t.co/pwYconp…

Boro Partner Up With @theenergycheck "The exciting new partnership with @theenergycheck is one that will help sav… https://t.co/5zvWzmnqdj